- Сімейне законодавство України
- Адвокат по сімейним справам
- Історія семейного законодавства
- Норми Конституції України щодо сімейного права
- Джерела сімейного законодавства України
- Сімейний кодекс України
- Цивільний кодекс України
- Регулювання сімейних відносин нормами СК та ЦК
- Консультація адвоката по сімейним справам при сімейному законодавстві України
- Найчастіші питання адвокату
Сімейне законодавство України
Сімейні стосунки зазнають впливу різноманітних соціальних регуляторів: норм моралі, юридичних, релігійних норм тощо.
Однак, оскільки йдеться про «сімейне право», то далі предметом аналізу має бути сімейне законодавства, тобто, сукупність юридичних норм та правил, що регулюють сімейні відносини.
Адвокат по сімейним справам
На нашому сайті advokat-zaporozhye.com Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.
Історія семейного законодавства
У багатьох підручниках та посібниках з сімейного права розгляд цього питання починається з більш чи менш ґрунтовного екскурсу в історію сімейного законодавства (іноді історії сімейного законодавства України, навіть, присвячували спеціальні глави).
Проте, такий підхід, хоча і є цікавим, але здається невиправданим, оскільки, на відміну від цивільного права, яке має традицію, сімейне законодавство, зазвичай, зазнавало кардинальних змін не внаслідок об’єктивного плину подій, а в результаті зміни ідеології, соціальних потрясінь тощо.
Так само як важко насаджувалися в післяязичницькій Русі за допомогою права незвичні норми християнської сімейної моральності, непросто (хоча і швидше) відбувалося й руйнування Радянською владою за допомогою законодавства підвалин християнського шлюбу та сім’ї.
Спроба реставрації чи то християнських, чи то народних поглядів на сімейні стосунки, яка відбувається зараз, також, значною мірою, відбувається вольовим шляхом, а не внаслідок внутрішньої логіки розвитку сімейного права (детальніше про згадані проблеми мова піде у наступному підрозділі).
Отже, здається недоцільним давати тут огляд історії сімейного законодавства.
Тим більше, що у «дорадянський» період його трансформації відбувалися у контексті загального розвитку цивільного законодавства та канонічного права (котре, втім, особливих трансформацій протягом тисячолітнього існування і не зазнавало).
Із наведених міркувань обмежимося характеристикою чинного сімейного законодавства та інших норм, що регулюють сімейні відносини.
Норми Конституції України щодо сімейного права
Підґрунтям вітчизняного сімейного законодавства є Конституція України, три статі якої безпосередньо (ст.ст. 32, 51, 52), а ще декілька опосередковано (ст.ст. 24, 26, 55, 56, 124) стосуються регулювання сімейних відносин та захисту прав їх учасників.
Зокрема, частиною першою ст. 32 Конституції встановлюється, що ніхто не може зазнавати втручання у в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Стаття 51 Конституції закріплює такі положення: «Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка.
Кожен з подружжя має рівні права і обов’язки у шлюбі та сім’ї.
Батьки зобов’язані утримувати дітей до їх повноліття.
Повнолітні діти зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків.
Сім’я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою».
Стаття 52 Конституції встановлює: « Діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним.
Будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідується за законом.
Утримання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, покладається на державу».
Однак, було б невірним відносити Конституцію України до національного сімейного законодавства, оскільки при такому підході може виникнути враження, що Основний Закон складається із сукупності норм галузевого законодавства.
Більш точною здається характеристика відповідних її норм саме як підґрунтя сімейного законодавства (так само, як інші норми, є підґрунтям цивільного, адміністративного, житлового тощо законодавства).
Відповідно до ст. 13 СК (яка відтворює положення частини першої ст. 9 Конституції України), частиною національного сімейного законодавства України є міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Джерела сімейного законодавства України
Зокрема, джерелами сімейного законодавства України є:
- Конвенція про ліквідацію усіх форм дискримінації щодо жінок (Ратифікована Верховною Радою УРСР 24 грудня 1980 p.);
- Конвенція про права дитини (Ратифікована Верховною Радою УРСР 27 лютого 1991 p.);
- Конвенція про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах (Ратифікована 10 листопада 1994 p.);
- Європейська конвенція про здійснення прав дітей (Ратифікована 3 серпня 2006 р);
- Конвенція про стягнення аліментів за кордоном (Ратифікована 20 липня 2006 p.);
- Конвенція про контакт з дітьми (Ратифікована 20 вересня 2006 p.).
Слід підкреслити, що міжнародні договорі, чинні в Україні, не просто є частиною національного сімейного законодавства України, але й мають пріоритет перед національним законодавством.
Це означає, що у випадках, коли міжнародний договір укладений раніше видання акіу національного законодавства, то останній не набирає чинності взагалі.
Якщо ж акт національного законодавства виданий раніше, ніж був укладений міжнародний договір, то акт національного законодавства втрачає силу з моменту набрання чинності міжнародним договором.
Сімейний кодекс України
Основним спеціальним джерелом сімейного законодавства України є Сімейний кодекс України, прийнятий 10 січня 2002 року (набрав чинності одночасно з ЦК України – з 1 січня 2004 p.).
Поряд із Цивільним кодексом України Сімейний кодекс належить до найважливіших законодавчих актів, що визначають та забезпечують статус приватних осіб.
Сімейний кодекс України визначає засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов’язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов’язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім’ї та родичів.
Метою регулювання сімейних відносин Сімейним кодексом України проголошено зміцнення сім’ї як соціального інституту і як союзу конкретних осіб; утвердження почуття обов’язку перед батьками, дітьми та іншими членами сім’ї; побудови сімейних відносин на паритетних засадах, на почуттях взаємної любові та поваги, взаємодопомоги і підтримки; забезпечення кожної дитини сімейним вихованням, можливістю духовного та фізичного розвитку.
Сімейний кодекс складається з семи розділів, 24 глав та 287 статей.
Крім цього, до його складу входить також розділ п’ятий Кодексу про шлюб та сім’ю, норми якого діють у частині, що не суперечить Сімейному кодексу України, до прийняття спеціального закону.
Розділи СК України:
Розділ 1. Загальні положення включає глави:
1. Сім’я. Регулювання сімейних відносин;
2. Здійснення сімейних прав та виконання сімейних обов’язків. Захист сімейних прав та інтересів.
Розділ 2. Шлюб. Права та обов’язки подружжя включає глави:
3. Загальні положення;
4. Державна реєстрація шлюбу;
5. Недійсність шлюбі;
6. Особисті немайнові права та обов’язки подружжя);
7. Право особистої приватної власності дружини та чоловіка;
8. Право спільної сумісної власності подружжя;
9. Права та обов’язки подружжя по утриманню;
10. Шлюбний договір;
11. Припинення шлюбу.
Розділ 3. Права та обов’язки матері, батька і дитини включає глави:
12. Визначення походження дитини;
13. Особисті немайнові права і обов’язки батьків та дітей;
14. Права батьків і дітей на майно;
15. Обов’язок матері, батька утримувати дитину та його виконання.
16. Обов’язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина та його виконання;
17. Обов’язок повнолітніх дочок, сина утримувати батьків та його виконання.
Розділ 4. Влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування включає глави:
18. Усиновлення;
19. Опіка та піклування над дітьми;
20. Патронат над дітьми;
21-1. Прийомна сім’я;
20-2. Дитячий будинок сімейного типу.
Розділ 5. Права та обов’язки інших членів сім’ї та родичів включає глави:
21. Особисті немайнові права та обов’язки інших членів сім’ї та родичів;
22. Обов’язок по утриманню інших членів сім’ї та родичів.
Розділ 6. Особливості усиновлення за участю іноземців та осіб без громадянства;
Розділ 7. Прикінцеві положення.
Оскільки СК України є основним спеціальним джерелом сімейного законодавства України, то звідси випливає той практично важливий висновок, що коли йдеться про відносини, пов’язані із шлюбом; стосунки між подружжям, батьками і дітьми, членами сім’ї та родичами (коло яких визначає СК), керуватися, передусім, слідує нормами Сімейного кодексу, якщо інше прямо не застережене у законі.
Цивільний кодекс України
Разом із тим, оскільки сімейні відносини за своєю сутністю є цивільно-правовими, то зазначене не виключає, а навпаки, припускає застосування до їх регулювання також і норм ЦК України.
Такий висновок не лише ґрунтується на теоретичних конструкціях, але має під собою і легальну основу.
Зокрема, ст. 8 СК України встановлює, що майнові відносини між подружжям, батьками та дітьми, іншими членами сім’ї та родичами, не врегульовані СК, регулюються відповідними нормами Цивільного кодексу України, якщо це не суперечить суті сімейних відносин.
Таким чином, зазначена норма СК визначає засади субсидіарного (додаткового) застосування норм цивільного законодавства до регулювання сімейних відносин.
Як випливає з її змісту, умовами застосування норм ЦК до регулювання сімейних відносин, нібито, є:
- майновий характер сімейних відносин;
- неврегульованість їх СК;
- відповідність такого регулювання суті цих відносин.
Однак такий висновок суперечить засадам субсидіарного застосування Цивільного кодексу, встановленим ст. 9 ЦК України, котра передбачає, що положення останнього застосовуються до сімейних відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства.
З врахуванням існування зазначеної колізії правових норм, при вирішенні питання про застосування норм ЦК до сімейних відносин, слід виходити з того, що ЦК України за своєю концепцією та змістом є кодексом приватного права, якому відводиться провідна роль у системі законодавства, що регулює відносини за участю приватної особи.
Отже положення ЦК мають застосовуватися не лише до «суто цивільних» відносин (у вузькому розумінні цього поняття), але й до будь-яких взаємин (як майнових, так і немайнових) суб’єктів приватного права, що не врегульовані спеціальним законодавством.
Інше рішення неминуче погіршує становище осіб, які перебувають у сімейних відносинах, порівняно з тими, що не є учасниками таких відносин.
До цього слід додати, що, як випливає з суті додаткового застосування норм однієї галузі законодавства до відносин іншої галузі, має йтися про субсидіарне застосування не лише ЦК України, але й інших актів цивільного законодавства.
Разом із тим, для субсидіарного застосування цивільного законодавства до сімейних відносин норм ЦК України необхідною є неврегульованість сімейних відносин не тільки нормами СК, але й іншими актами спеціального сімейного законодавства.
Що стосується вимоги відповідності норм ЦК України «суті сімейних відносин», до яких вони можуть застосовуватися субсидіарно, то така вимога є надто неконкретною, щоб мати значення критерію визначення кола норм ЦК, які підлягають застосуванню.
Натомість, більш правильним є керуватися тими міркуваннями, що норми ЦК України можуть застосовуватися у випадку прогалин в сімейному законодавстві до будь яких сімейних відносин, що мають майновий характер, а також до тих немайнових відносин, зміст яких охоплюється положеннями книги другої ЦК України «Особисті немайнові права фізичної особи».
Певною альтернативою субсидіарному застосуванню норм цивільного законодавства виглядають положення ст. 10 СК стосовно застосування аналогії закону та аналогії права.
Регулювання сімейних відносин нормами СК та ЦК
Згадана стаття передбачає, що коли певні сімейні відносини не врегульовані цим Кодексом або домовленістю (договором) сторін, до них застосовуються норми цього Кодексу, які регулюють подібні відносини (аналогія закону).
Якщо ж до регулювання сімейних відносин неможливо застосувати аналогію закону, вони регулюються відповідно до загальних засад сімейного законодавства (аналогія права).
Однак наведене положення потребує поширювального тлумачення, оскільки немає підстав пов’язувати аналогію закону при регулюванні сімейних відносин виключно із відсутністю чи застосуванням норм СК.
Так, логічно припустити, що для застосування аналогії закону сімейні відносини мають бути не врегульовані не лише СК, але й іншими актами сімейного законодавства, котрі б прямо регулювали ці відносини.
Крім того, умовою застосування аналогії закону є також неможливість субсидіарного застосування норми ЦК України, котрі відповідно до ст. 8 СК могли б бути застосовані у випадку прогалин в сімейному законодавстві.
Невірно було б також звужувати поняття аналогії закону до можливості застосування лише норм СК, які регулюють подібні відносини.
Очевидно, аналогія закону має місце і в тому випадку, коли застосовуються норми інших актів сімейного законодавства, які регулюють такі відносини.
Отже, застосування аналогії закону можливе за таких умов:
- відносини сторін знаходяться у сфері дії сімейного законодавства, тобто, є сімейними відносинами;
- вказані відносини не врегульовані СК, іншими актами сімейного законодавства або договором;
- існують норми СК або іншого закону, що регулюють подібні за змістом сімейні відносини.
Що стосується аналогії права, то умови її застосування такі:
- відносини сторін знаходяться у сфері дії сімейного законодавства, тобто, є сімейними відносинами;
- вказані відносини не врегульовані СК, іншими актами сімейного законодавства або договором;
- відсутні норми, що регулюють подібні за змістом сімейні відносини.
Специфічним джерелом сімейного законодавства є звичай.
Згідно зі ст. 11 СК при вирішенні сімейного спору суд за заявою заінтересованої сторони може врахувати місцевий звичай, а також 46 звичай національної меншини, до якої належать сторони або одна з них, якщо вони не суперечать вимогам цього Кодексу, інших законів та моральним засадам суспільства.
Оскільки СК не містить поняття звичаю, слід керуватися положеннями частини першої ст. 7 ЦК України, котра встановлює, що звичаєм є правило поведінки, яке не встановлене актами законодавства, але є усталеним у певній сфері відносин.
Хоча у ст. 11 СК згадуються лише «місцевий звичай» та «звичай національної меншини», однак суд не обмежений у своєму праві застосувати й інші види звичаїв, що не суперечать сутності сімейних відносин.
Порівнюючи положення ст. 11 СК та ст. 7 ЦК України, можна зробити висновок, що «місцевий звичай» та «звичай національної меншини» можуть застосовуватися за заявою заінтересованої сторони, тоді як інші види звичаїв можуть застосовуватися судом з власної ініціативи.
Слід звернути увагу на те, що недосить точною є вимога врахування відповідності місцевого звичаю та звичаю національної меншини «моральним засадам суспільства», оскільки у даному випадку виникає колізія звичаїв.
Адже «моральні засади суспільства» є категорією звичаєвого права, якій надана обов’язкова сила нормою закону.
Разом з тим, ця категорія сама по собі вимагає додаткового тлумачення, а отже потребує з’ясування сукупності конкретних звичаїв, що визначають моральні засади суспільства (положення релігії, яка домінує у даному суспільстві; гуманітарні цінності, прийняті у ньому, тощо).
З цих міркувань практично доцільним є оцінювати вимогу відповідності моральним засадам суспільства як надання у випадку спору переваг тим звичаям, котрі мають загальний для усього суспільства характер, а не місцевий чи локальний характер.
Отже не можуть застосовуватися судами звичаї, які суперечать вимогам СК, інших актів законодавства, не відповідають договору сторін або моральним засадам суспільства, котрі мають загальний характер.
Таким чином, правові звичаї за юридичною силою поступаються і СК, і актам законодавства, і договорам та іншим видам правових норм.
Такий підхід відповідає східноєвропейській концепції сімейного права (яка прийнята і в Україні), де правовому звичаю традиційно відводиться другорядна роль.
Внаслідок цього багато які із звичаїв, згадані у актах законодавства, нерідко виступають лише у якості доповнення до цих актів.
Консультація адвоката по сімейним справам при сімейному законодавстві України
Якщо Ви не знаєте, який краще вибрати спосіб вирішення справи при сімейному законодавстві України, то слід звернутися до юристів, які спеціалізуються на справах в сфері сімейного права.
Адвокат по сімейним справам допоможе швидко і якісно вирішити справу про сімейне законодавство України на Вашу користь!
Чим може допомогти сімейний юрист:
- вибрати правильну тактику вирішення Вашого питання;
- швидко зібрати необхідний пакет документів;
- супроводити Вас в суді або вирішити справу без Вашої присутності;
- досягти бажаного результату за короткий термін.
Для того щоб отримати консультацію нашого сімейного адвоката достатньо зателефонувати або написати нам в будь-який месенджер (Viber, WhatSapp, Telegram).
Не затягуйте з питанням про сімейне законодавство України, телефонуйте нашим адвокатам в сфері сімейного права.
Найчастіші питання адвокату
Ставте лайк, якщо Вам сподобалася наша стаття “Сімейне законодавство України”, а ми спробуємо оперативно розміщувати зміни в сфері законодавства України і актуальну інформацію про рішення справ у сфері сімейного права на нашому сайті advokat-zaporozhye.com.
Корисні матеріали сайту advokat-zaporozhye.com:
- Сімейно-правова відповідальність;
- Органи опіки та піклування у сімейних відносинах;
- Адвокат в сімейних правовідносинах;
- Здійснення сімейних прав;
- Виконання сімейних обов’язків;
- Адвокат при визнанні шлюбу недійсним;
- Визнання шлюбу неукладеним;
- Розлучення через РАЦС: процедура розірвання шлюбу;
- Розлучення через суд.
ГУГЛ
джерела сімейного права
сімейне право : підручник
сімейний кодекс
сімейний кодекс україни 2021
сімейне право як галузь права
принципи сімейного права
сімейне право приклади
сімейні правовідносини
сімейний кодекс
ЯНДЕКС
порядок вирішення сімейних спорів
сімейні спори
відповідальність за порушення сімейного права
сімейне право — це
сімейне право : підручник
сімейний кодекс коментар
сімейний кодекс україни 2021