- Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини
- Адвокат по сімейним справам
- Прийняття спадщини за згодою інших спадкоємців
- Можливість прийняти спадщину за рішенням суду
- Додатковий строк для прийняття спадщини
- Консультація адвоката по сімейним справам при наслідках пропущення строку для прийняття спадщини
- Найчастіші питання адвокату
Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини
Закінчення строку для прийняття спадщини зумовлює припинення суб’єктивного права на прийняття спадщини.
Для того, щоб не допустити пропуску строку для прийняття спадщини, нотаріус роз’яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття (Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України: Наказ Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5).
Згідно ст. 1272 ЦК України існують дві можливості для спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини, вступити у спадкові відносини.
Адвокат по сімейним справам
На нашому сайті advokat-zaporozhye.com Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.
Прийняття спадщини за згодою інших спадкоємців
Якщо спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, бажає прийняти спадщину, то може звернутися до спадкоємців, які отримали спадщину, з проханням надати йому письмову згоду на включення його до кола спадкоємців.
Звісно, ці спадкоємці повинні бути однієї черги зі спадкоємцем, що пропустив строк для прийняття спадщини.
У разі, коли спадкоємці, які прийняли спадщину, дають на це згоду, то спадкоємець, який не отримав спадщину, може звернутися до нотаріуса за місцем її відкриття з відповідною заявою.
Можливість прийняти спадщину за рішенням суду
Відповідно за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Термін «продовження» строку для прийняття спадщини, який містився у ст. 550 ЦК УРСР не одержав єдиного тлумачення, оскільки не зрозуміло на скільки днів, чи до якого терміну продовжити строк для прийняття спадщини.
Тому у ч. З ст. 1273 ЦК України цей термін замінено на «додатковий строк» та передбачена можливість надання додаткового строку на прийняття спадщини.
Практика розгляду судами справ про надання спадкоємцям додаткового строку на прийняття спадщини є досить поширеною.
Додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.
Також у зазначеній категорії справ є обов’язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Якщо суд встановить, що причини пропуску строку для прийняття спадщини були поважними, в такому разі суд виносить рішення, в якому зазначає додатковий строк, достатній для подання особою заяви про прийняття спадщини.
Оскільки у ст. 1272 ЦК України йдеться про «додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини» без жодних обмежень його певною кількістю днів чи місяців, вважається, що лише суд встановлює, скільки часу може знадобитися спадкоємцю для подання заяви про прийняття спадщини.
Додатковий строк для прийняття спадщини
Також, визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину.
Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, встановленому ст. 1269 ЦК України, та набути право на спадщину відповідно до ч. 5 ст. 1268, статей 1296 – 1299 ЦК України.
При розгляді судами справ про надання спадкоємцеві додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, судам варто звернути увагу на тривалість пропущеного спадкоємцем строку для прийняття спадщини.
Питання про надання спадкоємцеві додаткового строку для прийняття спадщини згідно ч.З ст.1272 ЦК України вирішується в позовному порядку.
Дана норма є логічним продовженням позиції Пленуму Верховного Суду України, викладеною у пункті 3 постанови «Про практику розгляду судами справ про спадкування», відповідно до якої «заяви по спорах про спадкове майно, в тому числі заяви про продовження строку на прийняття спадщини, розглядаються за правилами позовного провадження».
Перебіг позовної давності починається в окремому випадку в свій день:
- від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права;
- початок позовної давності на вимоги про надання додаткового строку для прийняття спадщини можна пов’язувати з моментом порушення інтересів спадкоємця, що запізнився, тобто з одержанням заперечення від інших спадкоємців, що прийняли спадщину, на включення його до свого кола;
- початком позовної давності може бути закінчення строку для прийняття спадщини.
Консультація адвоката по сімейним справам при наслідках пропущення строку для прийняття спадщини
Якщо Ви не знаєте, який краще вибрати спосіб вирішення справи при наслідках пропущення строку для прийняття спадщини, то слід звернутися до юристів, які спеціалізуються на справах у сфері сімейного права.
Адвокат по сімейним справам допоможе швидко і якісно вирішити справу про наслідки пропущення строку для прийняття спадщини на Вашу користь!
Чим може допомогти сімейний юрист:
- вибрати правильну тактику розв’язання Вашого питання;
- швидко зібрати необхідний пакет документів;
- супроводити Вас в суді або вирішити справу без Вашої присутності;
- досягти бажаного результату за короткий термін.
Для того, щоб отримати консультацію нашого сімейного адвоката достатньо зателефонувати або написати нам в будь-який месенджер (Viber, WhatSapp, Telegram).
Не затягуйте з питанням про наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, телефонуйте нашим адвокатам в сфері сімейного права.
Найчастіші питання адвокату
Ставте лайк, якщо Вам сподобалася наша стаття “Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини”, а ми спробуємо оперативно розміщувати зміни у сфері законодавства України та актуальну інформацію про рішення справ у сфері сімейного права на нашому сайті advokat-zaporozhye.com.
Корисні матеріали сайту advokat-zaporozhye.com: