Коло спадкоємців за законом

Коло спадкоємців за законом

Коло спадкоємців за законом

У ЦК України застосований підхід найширшого охоплення числа осіб, до яких могла б перейти спадщина у разі відсутності заповіту.

Передбачається п’ять черг спадкоємців за законом. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

Адвокат по сімейним справам

Нашим адвокатам часто задають питання: Як можна змінити черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування? Хто відноситься до осіб-спадкоємців першої черги? Як змінюються права дітей на отримання спадщини при визнанні шлюбу їх батьків недійсним?

На нашому сайті advokat-zaporozhye.com Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.

Зміна черговості спадкування

Черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини.

Цей договір не може порушити прав спадкоємця, який не бере у ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов’язкову частку у спадщині.

Черговість спадкування може бути змінена і за рішенням суду.

Так, фізична особа, яка протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані, може вимагати в судовому порядку визнання за нею права на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування.

У першу чергу (ст. 1261) право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Спадкові права дітей після смерті батьків

За загальним правилом після смерті матері діти у всіх випадках визнаються спадкоємцями за законом.

Після смерті батька діти закликаються до спадкування тільки за наявності правового зв’язку між батьком і дитиною, зокрема:

  • коли дитина зачата і (або) народжена від батьків, які перебувають у зареєстрованому шлюбі (ст. 122 СК);
  • якщо походження дітей від даних батьків, які не перебували у зареєстрованому шлюбі, встановлено на підставі спільної заяви батька та матері дитини, поданої до державного органу реєстрації актів цивільного стану (ст. 126 СК);
  • коли походження дитини встановлюється за заявою чоловіка, який вважає себе батьком дитини (ст. 127 СК);
  • коли походження дитини від даного батька встановлено у судовому порядку (ст. 128 СК).

Діти, народжені у шлюбі, визнаному недійсним, мають такі самі спадкові права, що й діти, народжені у дійсному шлюбі.

Право на спадок усиновлених та усиновлювачів

Спадкові права усиновлених та усиновлювачів прирівнюються до спадкових прав дітей та батьків. Це означає, що:

  • усиновлені та усиновлювачі спадкують після смерті один одного;
  • усиновлені та їх нащадки спадкують після родичів усиновлювача на таких же підставах, що і його нащадки;
  • усиновлювач і його родичі після смерті усиновленого та його нащадків спадкують на таких самих підставах, що і після нащадків усиновлювача (ст. 1260 ЦК).

У свою чергу, усиновлені та їх нащадки не спадкують після смерті своїх кровних родичів, а кровні родичі усиновленого не спадкують після смерті усиновленого та його нащадків.

У випадках, передбачених ч. 2 ст. 232 СК, відносини усиновленої дитини з одним із її батьків або із родичами померлого одного з батьків можуть бути збережені.

У зазначених випадках усиновлена дитина та її кровні родичі, стосовно яких у неї зберігаються особисті немайнові і майнові права та обов’язки, спадкують один після одного на загальних підставах.

Діти, усиновлені після смерті осіб, майно яких вони мали право спадкувати, не втрачають право ні на законну, ні на обов’язкову частку в спадщині, оскільки до відкриття її правовідносини із спадкодавцем, який є їх батьком чи матір’ю, не були припинені.

Пасинки чи падчерки не закликаються до спадкування за законом після смерті відчима або мачухи, за винятком випадків їх усиновлення або наявності факту утримання.

Спадкування подружжя

Друге з подружжя, як таке, має право на спадкування, якщо перебувало у зареєстрованому шлюбі з померлим на момент відкриття спадщини.

Жінка визнається спадкоємицею після смерті чоловіка, а чоловік є спадкоємцем після смерті жінки незалежно від факту їх проживання разом або надання один одному матеріальної допомоги.

Також не має значення характер особистих стосунків між ними.

Якщо на момент відкриття спадщини шлюб у встановленому законом порядку було розірвано, то колишня дружина права на спадкування майна колишнього чоловіка не має і навпаки.

Не мають права на спадкування за законом одна після одної особи, шлюб між якими є недійсним або визнаний таким судом, за винятком випадків, передбачених ч. 4 ст. 1224 ЦК.

З урахуванням наведеного вище, спадкоємцями також вважаються усиновителі померлого.

Визначення спадкування за правом представлення

Онуки та правнуки померлого одержати спадщину матимуть можливість лише за умови відсутності (смерті) на момент відкриття спадщини їх матері чи батька (відповідно діда або баби), які мали право на спадщину, але померли до її відкриття.

Такий перехід права на спадкування називається спадкуванням за правом представлення (більш докладніше буде розглядатися далі).

Особи другої та третьої черги спадкування

У другу чергу (ст. 1262) право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Брати та сестри більш віддалених ступенів спорідненості (починаючи із двоюрідних) до спадкування за законом не закликаються.

Зведені брати та сестри померлого також не вважаються спадкоємцями.

У третю чергу (ст. 1263) право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.

Четверта черга спадкування

У четверту чергу (ст.1264) право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.

П’ята черга спадкування

У п’яту чергу (ст. 1265) право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

У п’яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї, але не менш п’яти років одержували від нього матеріальну допомогу, що була для них єдиним або основним джерелом засобів до існування (ч. 2 ст. 1265 ЦК).

Отже, для визнання особи утриманцем слід враховувати, що якщо йдеться про непрацездатну особу, то вона не може бути членом сім’ї спадкодавця, строк надання їй допомоги спадкодавцем має бути не менше п’яти років до смерті останнього, допомога повинна надаватися не епізодично, а систематично та бути для цієї особи єдиним або основним джерелом засобів до існування.

При цьому не вимагається, щоб непрацездатний утриманець проживав разом із спадкодавцем.

Консультація адвоката по сімейним справам при колі спадкоємців за законом

Якщо Ви не знаєте, який краще вибрати спосіб вирішення справи при колі спадкоємців за законом, то слід звернутися до юристів, які спеціалізуються на справах в сфері сімейного права.

Адвокат по сімейним справам допоможе швидко і якісно вирішити справу про коло спадкоємців за законом на Вашу користь!

Чим може допомогти сімейний юрист:

  • вибрати правильну тактику вирішення Вашого питання;
  • швидко зібрати необхідний пакет документів;
  • супроводити Вас в суді або вирішити справу без Вашої присутності;
  • досягти бажаного результату за короткий термін.
Не витрачайте свій час і сили на самостійне вирішення питання про коло спадкоємців за законом! Хороший адвокат допоможе знайти оптимальний вихід з Вашої ситуації!

Для того щоб отримати консультацію нашого сімейного адвоката достатньо зателефонувати або написати нам в будь-який месенджер (Viber, WhatSapp, Telegram).

Не затягуйте з питанням про коло спадкоємців за законом, телефонуйте нашим адвокатам в сфері сімейного права.

Найчастіші питання адвокату

Як можна змінити черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування?
Хто відноситься до осіб-спадкоємців першої черги ?
Як змінюються права дітей на отримання спадщини при визнанні шлюбу їх батьків недійсним?
Чи потрібно особиста присутність Клієнта в суді?
Де знаходиться Ваш офіс і як Ви працюєте?

Ставте лайк, якщо Вам сподобалася наша стаття “Коло спадкоємців за законом”, а ми спробуємо оперативно розміщувати зміни в сфері законодавства України і актуальну інформацію про рішення справ у сфері сімейного права на нашому сайті advokat-zaporozhye.com.

Корисні матеріали сайту advokat-zaporozhye.com:

  1. Зміст заповіту померлого між спадкоємцями;
  2. Адвокатська діяльність при поновленні строку прийняття спадщини;
  3. Адвокат у процесі прийняття спадщини;
  4. Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини;
  5. Відмова від прийняття спадщини;
  6. Спадкова трансмісія та спадкування;
  7. Відумерлість спадщини;
  8. Поділ та перерозподіл спадщини;
  9. Відповідальність за боргами спадкодавця;
  10. Охорона та управління спадщиною.
advokat-zaporozhye.com

ГУГЛ

спадкування за законом – це

поняття спадкування за законом і коло спадкоємців за законом

спадкування за законом і за заповітом

спадкування за правом представлення

спадкоємці другої черги

онуки яка черга спадкування

закон про спадщину

підстави спадкування за законом

ЯНДЕКС

черги спадкування

спадкування за законом

черговість спадкування

спадкування за правом представлення

спадщину за законом

черги спадкування таблиця

внуки спадкоємці якій черзі

спадкоємці першої черги

Оцените статью
АДВОКАТ
Коло спадкоємців за законом
Адвокат по трудовим справам Запоріжжя
Адвокат по трудовим справам Запоріжжя
Як можна змінити черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування?
Черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини.
Хто відноситься до осіб-спадкоємців першої черги ?
У першу чергу (ст. 1261) право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Як змінюються права дітей на отримання спадщини при визнанні шлюбу їх батьків недійсним?
Діти, народжені у шлюбі, визнаному недійсним, мають такі самі спадкові права, що й діти, народжені у дійсному шлюбі.
Чи потрібно особиста присутність Клієнта в суді?
Ні. Ми цінуємо час наших Клієнтів і супроводжуємо судові процеси «під ключ» без їх участі. В результаті Ви отримуєте рішення суду яке набуло законної сили.
Де знаходиться Ваш офіс і як Ви працюєте?
Ми надаємо юридичні послуги дистанційно, онлайн та при особистій зустрічі за адресою: 69000 м Запоріжжя, Пр. Соборний 91, офіс каб. 12 (Орієнтир: зупинка "Малий ринок", кінотеатр "Зірка") Час роботи: Пн.-Пт. 08-00 до 20-00, Сб. 11-00 до 15-00. Попередній запис на консультацію:
+38 (066) 777 37 33
+38 (097) 403 73 05
(Viber, WhatsApp, Telegram)