Право на обов’язкову частку у спадщині

Право на обов'язкову частку у спадщині

Право на обов’язкову частку у спадщині

Відповідно до ст. 1233 та ч. 1 ст. 1234 ЦК будь-якій фізичній особі за наявності в неї повної цивільної дієздатності, надається можливість розпорядитися своїм майном на випадок смерті шляхом складання заповіту.

Згідно з ч. 1 ст. 1235 та ч. 2 ст. 1236 ЦК заповідач має право охопити заповітом всю або частину спадщини, призначивши спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також будь-яких інших учасників цивільних відносин.

При здійсненні свої діяльності адвокат має знати, що така свобода заповіту, як зазначено в Рішенні Конституційного Суду України № 1 -рп/2014 від 11.02.2014 р.. не є абсолютною, оскільки ст. 1241 ЦК визначено обмеження волі заповідача щодо права розпоряджатися власністю (обмеження принципу свободи заповіту) шляхом встановлення права окремої категорії осіб на обов’язкову частку у спадщині.

Сутність цього права полягає в тому, що особи, зазначені в ч. 1 ст. 1241 ЦК, за наявності заповіту, але незалежно від його змісту, спадкують половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом.

Адвокат по сімейним справам

Нашим адвокатам часто задають питання: Яка обов'язкова частка спадщини? Чи мають право на спадщину онуки? Хто має право на обов'язкову частку у спадщині за заповітом?

На нашому сайті advokat-zaporozhye.com Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.

Особи, які мають право на обов’язкову частку за заповітом

До кола осіб, які мають право на обов’язкову частку, віднесено:

  • малолітніх, неповнолітніх, повнолітніх непрацездатних дітей спадкодавця;
  • непрацездатну (-го) вдову/вдівця;
  • непрацездатних батьків.

Розмір обов’язкової частки спадку

Розмір обов’язкової частки = 1/2 частки, яка належала б кожному з них за законом.

Але він може бути зменшений за рішенням суду.

Якщо спадкоємцем за заповітом призначено особу, яка має право на обов’язкову частку, то будь-які обтяження його спадкової частки (наприклад, заповідальний відказ або інші обов’язки) є дійсними лише щодо тієї частини спадщини, яка перевищує його обов’язкову частку.

Якщо особа, яка має право на обов’язкову частку, є спадкоємцем за заповітом і її призначено відказоодержувачем, то вартість заповідального відказу зараховується до обов’язкової частки.

В таких випадках до обов’язкової частки зараховується також вартість речей звичайної домашньої обстановки та вжитку, а також вартість інших речей та майнових прав, які перейшли до неї як до спадкоємця.

Строк здійснення права на обов’язкову частку

Доцільно також звернути увагу адвоката на особливості щодо строку здійснення права на обов’язкову частку.

За загальним правилом строк для прийняття спадщини встановлений у шість місяців з часу відкриття спадщини (ст. 1270 ЦК).

Разом із тим, ЦК не містить спеціальної норми щодо строку здійснення права на обов’язкову частку, у зв’язку з чим, на практиці можуть виникати неоднозначні ситуації з приводу тлумачення і, як наслідок, застосування у своїй діяльності нотаріусами такої прогалини в праві.

Таким чином, аналіз та врахування адвокатом зазначених вище особливостей здійснення права на обов’язкову частку у спадщині, що є своєрідною гарантією для відповідного кола осіб, які або взагалі не призначені спадкоємцями за заповітом, або призначені такими, але розмір їх частки в спадщині за заповітом є меншим за розмір половини частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом, надасть йому можливість реалізації успішної діяльності в цій сфері.

Консультація адвоката по сімейним справам при праві на обов’язкову частку у спадщині

Якщо Ви не знаєте, який краще вибрати спосіб вирішення справи при праві на обов’язкову частку у спадщині, то слід звернутися до юристів, які спеціалізуються на справах у сфері сімейного права.

Адвокат по сімейним справам допоможе швидко і якісно вирішити справу про право на обов’язкову частку у спадщині на Вашу користь!

Чим може допомогти сімейний юрист:

  • вибрати правильну тактику розв’язання Вашого питання;
  • швидко зібрати необхідний пакет документів;
  • супроводити Вас в суді або вирішити справу без Вашої присутності;
  • досягти бажаного результату за короткий термін.
Не витрачайте свій час і сили на самостійне вирішення питання про право на обов'язкову частку у спадщині! Хороший адвокат допоможе знайти оптимальний вихід з Вашої ситуації!

Для того, щоб отримати консультацію нашого сімейного адвоката достатньо зателефонувати або написати нам в будь-який месенджер (Viber, WhatSapp, Telegram).

Не затягуйте з питанням про право на обов’язкову частку у спадщині, телефонуйте нашим адвокатам в сфері сімейного права.

Найчастіші питання адвокату

Чи можна заповісти майно особі, яка не є кровним родичем?
Скільки складає строк прийняття спадщини?
Скільки складає обов'язкова частка?
Чи потрібно особиста присутність Клієнта в суді?
Де знаходиться Ваш офіс і як Ви працюєте?

Ставте лайк, якщо Вам сподобалася наша стаття “Право на обов’язкову частку у спадщині”, а ми спробуємо оперативно розміщувати зміни у сфері законодавства України та актуальну інформацію про рішення справ у сфері сімейного права на нашому сайті advokat-zaporozhye.com.

Корисні матеріали сайту advokat-zaporozhye.com:

  1. Відповідальність за боргами спадкодавця;
  2. Охорона та управління спадщиною;
  3. Оформлення спадкових прав;
  4. Спадковий договір;
  5. Сторони спадкового договору;
  6. Зміст спадкового договору;
  7. Зміна і припинення спадкового договору;
  8. Підвідомчість і підсудність сімейних спорів;
  9. Підвідомчість і підсудність спорів спадкових правовідносин.
Оцените статью
АДВОКАТ
Право на обов’язкову частку у спадщині
Адвокат по цивільним справам Запоріжжя
Адвокат по цивільним справам Запоріжжя