- Поняття та види особистих немайнових відносин батьків та дітей
- Адвокат по сімейним справам
- Немайнові права та обов’язки батьків та дітей
- Права та обов’язки батьків та дітей в адвокатській діяльності
- Звичайні права батьків
- Особисті немайнові права дитини
- Реалізація батьківських прав та обов’язків
- Загальні правила вибору імені, прізвища та по батькові дитини
- Батьківські обов’язки щодо виховання та розвитку дітей
- Суперечка щодо місця проживання дитини
- Право дитини на свою думку
- Консультація адвоката по сімейним справам про види немайнових відносин батьків та дітей
- Найчастіші питання адвокату
Поняття та види особистих немайнових відносин батьків та дітей
Сімейні особисті немайнові та майнові відносини між подружжям, між батьками і дітьми, усиновлювачами та усиновленими, між матір’ю та батьком дитини щодо її виховання, розвитку та утримання.
Говорячи про реалізацію батьківських прав необхідно зазначити, що мати і батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи були вони у шлюбі між собою.
Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини.
Адвокат по сімейним справам
На нашому сайті advokat-zaporozhye.com Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.
Немайнові права та обов’язки батьків та дітей
В свою чергу діти мають рівні права та обов’язки щодо батьків, незалежно від того, чи були вони у шлюбі між собою.
Особисті немайнові правовідносини батьків і дітей – це суспільні відносини, що складаються між матір’ю, батьком і дитиною з приводу особистих немайнових благ, зокрема, прізвища, імені, по- батькові дитини, місця її проживання, виховання дитини тощо.
Зміст особистих немайнових правовідносин батьків і дітей складають їх особисті немайнові права та обов’язки.
Батьківські права – це сукупність суб’єктивних прав, що належать матері, батькові дитини, заснованих на походженні дитини від цієї особи, засвідченому державним органом ДРАЦС у встановленому законом порядку.
Права та обов’язки батьків та дітей в адвокатській діяльності
У доктрині сімейного права значна увага приділяється класифікації особистих немайнових прав батьків і дітей, яка проводиться за різними критеріями:
- право і обов’язок батьків визначати особисто-правовий статус дітей (ім’я, прізвище, по батькові, а в певних випадках – громадянство та національність);
- право і обов’язок батьків представляти своїх дітей;
- право і обов’язок батьків визначати місце проживання;
- право і обов’язок батьків виховувати своїх дітей.
Існує інша класифікація, де зазначається, що до особистих прав батьків відносяться:
- право вибирати при народженні дитини ім’я, по батькові та встановлювати прізвище;
- право виховувати, навчати та спілкуватися з дитиною;
- право представляти і захищати інтереси дітей.
Особисті немайнові права батьків:
- право на визначення імені, по батьків та прізвища дитини;
- право на зміну прізвища дитини;
- право на виховання дитини;
- право на спілкування з дитиною;
- право на представництво і захист прав та інтересів дитини;
- право на визначення місця проживання малолітньої дитини;
- право на відібрання малолітньої дитини від інших осіб;
- право надавати згоду на усиновлення своєї дитини іншою особою.
До особистих немайнових обов’язків батьків можна віднести:
- забрати дитину з пологового будинку або іншого закладу здоров’я;
- зареєструвати народження дитини в державному органі ДРАЦС;
- обов’язки щодо виховання та розвитку дитини.
Звичайні права батьків
В літературі виділяють також звичайні права батьків (тобто, такі суб’єктивні права батьків, які здійснюються в загальному порядку без пріоритету перед іншими особами) та переважні права батьків (тобто, такі суб’єктивні права батьків, що надають можливість їх носіям мати та здійснювати такі права у пріоритетному порядку перед іншими учасниками сімейних правовідносин).
Як приклад, до першого випадку можна віднести право батьків на представництво і захист прав та інтересів дитини, а в другому – переважне право батьків на особисте виховання дитини перед іншими особами (ч. 1 ст. 151 СК України), переважне право перед іншими особами на те, щоб малолітня дитина проживала з ними (ч. 1 ст. 163 СК України) тощо.
Особисті немайнові права дитини
Особисті немайнові права дитини – це суб’єктивні права, що належать дитині з моменту народження або в силу закону до досягнення нею повноліття, об’єктом яких є особисті блага і які спрямовані на забезпечення її сімейним вихованням, можливістю духовного та фізичного розвитку.
Аналіз глави 13 СК України, яка закріплює особисті немайнові права та обов’язки батьків і дітей, дає змогу виділити наступні особисті немайнові права дитини:
- право на визначення імені, по батьків та прізвища;
- право на зміну прізвища та по батькові;
- право на належне батьківське виховання;
- право на захист своїх прав та інтересів;
- право на спілкування з батьками;
- право на визначення місця проживання;
- право висловлювати свою думку і бути вислуханою з питань, що стосуються її особисто, та питань сім’ї.
Реалізація батьківських прав та обов’язків
Щодо реалізації батьківських прав та обов’язків, то вона починається ще з пологового будинку. Так, ст. 143 СК України встановлює обов’язок батьків забрати дитину з пологового будинку або іншого закладу охорони здоров’я. Дитина може бути залишена батьками у пологовому будинку або іншому закладі охорони здоров’я, якщо вона має істотні вади фізичного і (або) психічного розвитку, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення. Якщо батьки не забрали дитину з пологового будинку або іншого лікувального закладу, забрати дитину мають право її баба, дід, інші родичі з дозволу органу опіки та піклування.
Батьки зобов’язані відразу, але не пізніше одного місяця зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.
Невиконання цього обов’язку є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
У разі смерті батьків або неможливості для них з інших причин зареєструвати народження дитини.
При цьому реєстрація провадиться за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров’я, в якому народилася дитина або в якому на цей час вона перебуває.
Реєстрація народження дитини проводиться державним органом ДРАЦС з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
Загальні правила вибору імені, прізвища та по батькові дитини
В коло особистих прав дитини входить право на власне ім’я.
Вибір імені дитини – це і особисте право батьків, яке вони реалізують за взаємною згодою.
Загальні правила вибору імені, прізвища та по батькові дитини закріплюються в статтях 145 — 147 СК України, які зводяться до наступного:
- Прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Батьки, які мають різні прізвища, можуть присвоїти дитині подвійне прізвище, утворене шляхом з’єднання їхніх прізвищ. Спір між батьками щодо прізвища дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
- Ім’я дитини визначається за згодою батьків. Ім’я дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, у разі відсутності добровільного визнання батьківства, визначається матір’ю дитини. Дитині може бути дане не більше двох імен, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належить мати і (або) батько. Спір між батьками щодо імені дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
- По батькові дитини визначається за іменем батька.
По батькові дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, за умови, що батьківство щодо дитини не визнано, визначається за іменем особи, яку мати дитини назвала її батьком:
- У разі зміни прізвища обома батьками змінюється прізвище дитини, яка не досягла семи років.
- У разі зміни прізвища обома батьками прізвище дитини, яка досягла семи років, змінюється за її згодою.
- У разі зміни прізвища одного з батьків, прізвище дитини може бути змінене за згодою обох батьків та за згодою дитини, яка досягла семи років.
- У разі заперечень одного з батьків щодо зміни прізвища дитини, спір між ними щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування.
При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків щодо дитини, а також інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини. У разі зміни імені батька, по батькові дитини, якій виповнилося чотирнадцяти років, змінюється за її згодою.
Сім’я – це першооснова розвитку дитини як особистості.
Виховання дитини в сім’ї – важливий, складний і багатогранний процес.
Спілкування членів сім’ї різних поколінь передбачає певний не обмежений часом, вплив більш зрілих за віком батьків на молодь. Саме сім’я у першу чергу повинна залучати дітей до освіти, культури і прищеплювати загальнолюдські норми суспільного життя. Обов’язок по вихованню дітей закон покладає на батьків.
Для цього вони наділяються батьківськими правами, основним з яких є право на виховання та розвиток дитини.
Батьківські обов’язки щодо виховання та розвитку дітей
Так стаття 150 СК України встановлює загальні батьківські обов’язки щодо виховання та розвитку дітей.
Батьки зобов’язані виховувати дитину у дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
Батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Вони зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов’язані поважати дитину.
Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов’язку батьківського піклування щодо неї.
Закон забороняє будь-які види експлуатації батьками своєї дитини, а також фізичні покарання дитини батьками, або застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини. Вони мають право залучати до виховання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.
Суперечка щодо місця проживання дитини
Місце проживання дитини у віці від десяти років визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.
Якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, якій виповнилося 14 років, визначається нею самою.
Якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати дитина, спір між ними може вирішуватися судом.
При вирішенні спору щодо місця проживання дитини суд бере до уваги:
- ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов’язків;
- особисту прихильність дитини до кожного з них;
- вік дитини;
- стан її здоров’я та інші обставини, що мають істотне значення.
Суд не може передати дитину для проживання з тим з батьків, хто:
- не має самостійного доходу;
- зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами;
- може своєю аморальною поведінкою зашкодити розвиткові дитини.
Якщо суд визнав, що жоден з батьків не може створити дитині належних умов для виховання та розвитку, на вимогу діда, баби або інших родичів, залучених до участі у справі, дитина може бути передана для проживання комусь із них.
Якщо дитина не може бути передана для проживання з жодною з цих осіб, суд на вимогу органу опіки та піклування може постановити рішення про відібрання дитини від особи, з якою проживає, і передання для опікування органові опіки та піклування.
Якщо один з батьків або інша особа самочинно, без згоди другого з батьків чи інших осіб, з якими на підставі закону або рішення суду проживала малолітня дитина, змінить її місце проживання, у тому числі способом її викрадення, суд за позовом заінтересованої особи має право негайно постановити рішення про відібрання дитини і повернення її тому, з ким вона проживала.
Дитина не може бути повернута лише тоді, коли залишення її за попереднім місцем проживання створювало реальну небезпеку для її життя та здоров’я.
Особа, яка самочинно змінила місце проживання малолітньої дитини, зобов’язана відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, завдану тому, з ким вона проживала.
Батьки мають переважне право перед іншими особами на те, щоб малолітня дитина проживала з ними.
Батьки мають право вимагати відібрання дитини від будь-якої особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду.
Суд може відмовити у відібрані малолітньої дитини і переданні її батькам або одному з них, якщо буде встановлено, що це суперечить її інтересам (стаття 163 СК України).
Особистим немайновим правам та обов’язкам батьків відповідають зустрічні права та обов’язки дітей.
Право дитини на свою думку
Так, наприклад, дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім’ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім’ї.
Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав, поновлення батьківських прав, а також спору щодо управління її майном.
Суд має право постановити рішення всупереч думці дитини, якщо цього вимагають її інтереси.
Консультація адвоката по сімейним справам про види немайнових відносин батьків та дітей
Якщо Ви не знаєте, який краще вибрати спосіб вирішення справи про види немайнових відносин батьків та дітей, то слід звернутися до юристів, які спеціалізуються на справах в сфері сімейного права.
Адвокат по сімейним справам допоможе швидко і якісно вирішити справу про види немайнових відносин батьків та дітей на Вашу користь!
Чим може допомогти сімейний юрист:
- вибрати правильну тактику вирішення Вашого питання;
- швидко зібрати необхідний пакет документів;
- супроводити Вас в суді або вирішити справу без Вашої присутності;
- досягти бажаного результату за короткий термін.
Для того щоб отримати консультацію нашого сімейного адвоката достатньо зателефонувати або написати нам в будь-який месенджер (Viber, WhatSapp, Telegram).
Не затягуйте з питанням про види немайнових відносин батьків та дітей, телефонуйте нашим адвокатам в сфері сімейного права.
Найчастіші питання адвокату
Ставте лайк, якщо Вам сподобалася наша стаття “Види немайнових відносин батьків та дітей”, а ми спробуємо оперативно розміщувати зміни в сфері законодавства України і актуальну інформацію про рішення справ у сфері сімейного права на нашому сайті advokat-zaporozhye.com.
Корисні матеріали сайту advokat-zaporozhye.com:
- Встановлення походження дитини;
- Визнання батьківства через суд;
- Батьківські обов’язки;
- Адвокат при оспорюванні батьківства;
- Позбавлення батьківських прав;
- Майнові правовідносини батьків та дітей;
- Договори батьків щодо дітей;
- Права батьків і дітей на майно;
- Управління майном дитини;
- Правове регулювання транснаціональних відносин батьків та дітей.