Визначення та підстави припинення шлюбу
Під припиненням шлюбу розуміють припинення у майбутньому правовідносин між подружжям, що виникли із зареєстрованого дійсного шлюбу, викликане певними юридичними фактами.
Сутність припинення шлюбу полягає в тому, що в силу певних об’єктивних причин (наприклад, смерть одного з подружжя, оголошення одного з подружжя померлим у встановленому законом порядку) або суб’єктивних причин (наприклад, розпад сімейних зв’язків, небажання одного з подружжя перебувати у шлюбних відносинах тощо) існування шлюбу, як союзу двох осіб, поєднаних спільністю подружнього життя, припиняється.
Іншими словами можна визначити, що припиненням шлюбу є припинення в майбутньому правовідносин між подружжям, яке виникло із зареєстрованого дійсного шлюбу, викликаними певними юридичними фактами.
Адвокат по сімейним справам
На нашому сайті advokat-zaporozhye.com Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.
Умови припинення шлюбу
Визначаючи правову природу припинення шлюбу, можна підкреслити, що:
- припинення завжди обумовлене певними юридичними фактами;
- стосується правовідносин між подружжям, які виникли з дійсного шлюбу;
- припинення шлюбу пов’язується із втратою чинності шлюбу.
Проте, з останньою точкою зору не можна погодитися, оскільки припинення шлюбу у разі його розірвання відбувається внаслідок вольового рішення певної особи (наприклад, подружжям, рішенням компетентного органу), а не автоматично, адже без стороннього втручання шлюб не може втратити юридичну силу.
Зазначене обумовлено тим, що припинення шлюбу поставлене під контроль держави і може здійснюватися тільки відповідними державними органами: державним органом РАЦС чи судом у випадках, прямо передбачених СК України.
Саме тому припинення шлюбу є юридичним фактом, із яким закон пов’язує певні правові наслідки, які мають важливе значення, адже у разі припинення шлюбу припиняються особисті немайнові та майнові правовідносини подружжя.
Правовий зміст припинення шлюбу дозволяє визначити низку особливостей цього явища, зокрема, п’ять характерних ознак.
Проте, уявляється, що цей перелік не є вичерпним і дозволяє виділяти і інші характерні риси припинення шлюбу.
Аналізуючи чинне законодавство України, а також синтезуючи різні підходи до визначення характерних рис припинення шлюбу, можна виділити наступні характерні риси припинення шлюбу.
Припинення шлюбу стосується виключно дійсного шлюбу, оскільки недійсний шлюб не потребує припинення, оскільки не зумовлює виникнення шлюбних правовідносин.
У зв’язку з чим відповідно до ч. 1 ст. 43 СК України розірвання шлюбу, смерть дружини або чоловіка не є перешкодою для визнання шлюбу недійсним.
Юридичні аспекти припинення шлюбу
Припинення шлюбу зумовлене певними юридичними фактами (підставами), перелік яких визначений ст. 104 СК України:
- смерть одного з подружжя або оголошення його померлим;
- розірвання шлюбу.
Припиненню шлюбу, як і його укладання, притаманний аспект публічності, який полягає в тому, що лише відповідний державний орган (РАЦС або суд) може констатувати факт припинення шлюбу.
Припинення шлюбу не має зворотної сили у часі, у зв’язку з чим воно діє лише на майбутнє.
Разом з тим, слід враховувати положення ст. 118 СК України, яка передбачає поновлення шлюбу у разі з’явлення особи, яка була оголошена померлою або визнана безвісно відсутньою.
Як правило, припинення шлюбу припиняє існування прав та обов’язків чоловіка і дружини, як у сфері сімейних правовідносин, так і в інших сферах (наприклад, втрачаються особисті немайнові права та обов’язки подружжя, передбачені СК України; перестає діяти правовий режим спільності майна тощо).
Разом з тим, деякі сімейні права та обов’язки, які виникли на підставі правозгідного шлюбу, можуть змінюватися та зберігатися і після його припинення (наприклад, право на утримання після розірвання шлюбу; право іменуватися прізвищем, набутим у зв’язку з укладенням шлюбу тощо).
Припинення шлюбу завжди породжує настання певних правових наслідків майнового та немайнового характеру, які настають як для колишнього подружжя, так і інших осіб.
Припинення шлюбу може відбутися у будь-який момент, настання якого може бути обумовлене як об’єктивними (наприклад, смерть одного з подружжя або оголошення його померлим у встановленому законом порядку), так і суб’єктивними факторами (наприклад, розпад сімейних зв’язків).
В свою чергу, припинення шлюбу може залежати від одного та/або обох подружжя, або взагалі не залежати від їхньої волі.
Припинення шлюбу, як правило, передбачає окреме проживання подружжя на майбутнє.
Подружжя не проживають спільно після припинення шлюбу (в деяких випадках цей момент може настати раніше) за винятком ситуацій, коли колишнє подружжя протягом певного періоду проживають спільно у спільній квартирі (будинку) до моменту вирішення питання щодо розподілу спільного майна.
При цьому, навіть якщо подружжя проживає після припинення шлюбу шляхом його розірвання спільно, то цей період триває тимчасово.
Підстави для припинення шлюбу
Щодо підстав припинення шлюбу, то перш за все підстави – це те, на чому базується прийняття рішення компетентним органом (державним органом РАЦС, судом) щодо припинення шлюбу.
Стаття 104 СК України встановлює вичерпний перелік підстав для припинення шлюбу.
Так, відповідно до вказаної статі шлюб припиняється за однією з двох підстав:
- внаслідок смерті одного з подружжя або оголошення його померлим;
- внаслідок розірвання шлюбу.
Слід також враховувати, що поняття «причини припинення шлюбу» і «підстави припинення шлюбу» не є тотожними.
Підстави припинення шлюбу передбачені СК України – шлюб припиняється внаслідок смерті одного з подружжя (або оголошення його померлим) або внаслідок розірвання шлюбу.
Причини розірвання шлюбу
Причини – це ті обставини, завдяки яким подружжя припиняє шлюб. Крім того, в даному випадку правильніше говорити про причини саме розірвання шлюбу. При цьому в юридичній літературі виділяють об’єктивні та суб’єктивні причини розлучення.
До об’єктивних причин можуть бути віднесені обставини, що не залежать від вольових та інтелектуальних якостей осіб, які розлучаються.
До суб’єктивних причин розлучення належать різноманітні обставини, що характеризують, як правило, психологічний склад особистості подружжя.
Крім того, слід також розмежовувати такі правові категорії, як «припинення шлюбу» і «розірвання шлюбу», адже перша правова категорія є більш широкою і включає в себе розірвання шлюбу, яке відбувається за життя подружжя.
За життя обох з подружжя шлюб може бути припинений шляхом його розірвання (розлучення).
Терміни «розірвання шлюбу» і «розлучення» розглядаються в теорії сімейного права і застосовуються в практиці державних органів РАЦС і судів як синоніми.
Ці терміни вживаються як синоніми й у законі (розділ 11 СК України).
Консультація адвоката по сімейним справам при підставах припинення шлюбу
Якщо Ви не знаєте, який краще вибрати спосіб вирішення справи при підставах припинення шлюбу, то слід звернутися до юристів, які спеціалізуються на справах в сфері сімейного права.
Адвокат по сімейним справам допоможе швидко і якісно вирішити справу про підстави припинення шлюбу на Вашу користь!
Чим може допомогти сімейний юрист:
- вибрати правильну тактику вирішення Вашого питання;
- швидко зібрати необхідний пакет документів;
- супроводити Вас в суді або вирішити справу без Вашої присутності;
- досягти бажаного результату за короткий термін.
Для того щоб отримати консультацію нашого сімейного адвоката достатньо зателефонувати або написати нам в будь-який месенджер (Viber, WhatSapp, Telegram).
Не затягуйте з питанням про підстави припинення шлюбу, телефонуйте нашим адвокатам в сфері сімейного права.
Найчастіші питання адвокату
Ставте лайк, якщо Вам сподобалася наша стаття “Підстави припинення шлюбу”, а ми спробуємо оперативно розміщувати зміни в сфері законодавства України і актуальну інформацію про рішення справ у сфері сімейного права на нашому сайті advokat-zaporozhye.com.
Корисні матеріали сайту advokat-zaporozhye.com:
- Поняття припинення шлюбу;
- Порядок припинення шлюбу;
- Припинення шлюбу зі смертю одного з подружжя;
- Визнання розірвання шлюбу фіктивним;
- Правові наслідки припинення шлюбу;
- Адвокат по сімейним справам;
- Сімейне законодавство України;
- Відшкодування моральної шкоди за сімейним законодавством;
- Позовна давність та інші строки у сімейному праві.
ГУГЛ
припинення шлюбу сімейне право
порядок припинення шлюбу
поняття та підстави припинення шлюбу
поняття та порядок припинення шлюбу
визнання шлюбу недійсним
недійсність шлюбу
розірвання шлюбу
правові наслідки припинення шлюбу
ЯНДЕКС
підстави припинення шлюбу
підстави і порядок припинення шлюбу
поняття і підстави припинення шлюбу
припинення шлюбу підстави визнання шлюбу недійсним
правові підстави припинення шлюбу
підстави припинення шлюбу регулюються