Норми цивільного законодавства у спадкових правовідносинах

Норми цивільного законодавства у спадкових правовідносинах

Субсидіарне застосування норм ЦК про спадкування до суміжних відносин. Субсидіарне застосування норм ЦК спадкових правовідносин

Подружжю та іншим членам сім’ї притаманні первісні (первинні) способи набуття права власності, визначені цивільним законодавством: створення речі (ст. 331 ЦК України), переробка речі (ст. 332 ЦК України), привласнення загальнодоступних дарів природи (ст. 333 ЦК України), набуття права власності на рухому річ, від якої власник відмовився (ст. 336 ЦК України), знахідка (ст. 338 ЦК України), заволодіння бездоглядною домашньою твариною (ст. 341 ЦК України), виявлення скарбу (343 ЦК України), набуття права власності (ст. 344 ЦК України).

Проте, крім первісних способів набуття права власності, подружжю й іншим членам сім’ї властиві похідні (вторинні) способи набуття права власності: за договором або в порядку спадкування.

Адвокат по сімейним справам

Нашим адвокатам часто задають питання: На яких підставах виникає право приватної власності на земельні ділянки?Що відбувається зі спадщиною, яка була визнана судом відумерлою?

На нашому сайті advokat-zaporozhye.com Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.

Субсидіарне застосування норм цивільного законодавства до земельних відносин

Санкціоноване субсидіарне застосування норм цивільного законодавства до земельних відносин явно виражено в набутті громадянами та юридичними особами права власності на землю.

Відповідно до закону України одними з юридичних фактів, на підставі яких виникає право приватної власності на земельні ділянки, є:

  • цивільно-правова угода;
  • спадкування земельної ділянки.

Юридичним фактом, на підставі якого виникає право власності па земельну ділянку, є спадкування.

Почнемо з можливості, що регулювання відносин щодо переходу прав на земельні ділянки від одних осіб до інших у порядку спадкування здійснюється не тільки нормами земельного, а й цивільного законодавства.

У судовій та нотаріальній практиці досить часто застосується ст. 1225 ЦК України.

Згідно із цією нормою, яка субсидіарно застосовується щодо спадкування прав на земельну ділянку, право власності переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Цивільне законодавство виходить з принципу «земля слідує за долею розташованої на ній будівлі».

У силу цього принципу до спадкоємців житлового будинку, інших будівель і споруд переходить одночасно право власності або право користування тією частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інше не передбачено заповітом.

З огляду на великий обсяг книги 6 ЦК України «Спадкове право» не доцільно в рамках цього дослідження розписувати кожну норму ЦК України, яка субсидіарно застосовується до земельних відносин.

Тому в загальному гл. 84 ЦК України «Загальні положення про спадкування», крім ст.ст. 1227-1232-1, гл. 85 ЦК України «Спадкування за заповітом», гл. 86 ЦК України «Спадкування за законом», гл. 87 ЦК України «Здійснення права на спадкування», гл. 88 ЦК України «Виконання заповіту», гл. 89 ЦК України «Оформлення права на спадщину», гл. 90 ЦК України «Спадковий договір» підлягають субсидіарному застосуванню до земельних відносин щодо спадкування земельної ділянки.

Субсидіарне застосування норм цивільного законодавства до податкових відносин

При прямому вказуванні закону на звернення до норм іншої галузі є два варіанти взаємодії.

По-перше, «загальна» або «універсальна» вказівка закону на таке застосування. Наприклад, ст. 9 ЦК України. По-друге, «конкретна» вказівка закону – бланкетна норма, що прямо вказує на норму тієї ж чи іншої галузі.

Наприклад, абз. 2 п. 99.1 ст. 99 ЦК України, передбачає, що претензії спадкоємцям заявляються контролюючими органами в порядку, встановленому цивільним законодавством України для подання претензій кредиторами спадкодавця.

На підставі цієї норми до податкових відносин субсидіарно застосовується ст. 1281 ЦК України.

Субсидіарне застосування норм цивільного законодавства до цивільних процесуальних відносин

До відносин щодо розгляду судом справ про визнання спадщини відумерлою (гл. 9, у тому числі ст. 274 ЦПК України) субсидіарно застосовується ст. 1277 ЦК України «Відумерлість спадщини».

Відумерлою є спадщина, в якій відсутні спадкоємці за заповітом і за законом, або вони усунені від права на спадкування, або спадщина неприйнята ними, а також яку відмовились прийняти спадкоємці.

Згідно ч. 1 ст. 1277 ЦК України лише в судовому порядку спадщина може бути визнана відумерлою.

У разі визнання спадщини судом відумерлою, вона переходить у власність територіальної громади (ч. З ст. 1277 ЦК України).

Консультація адвоката по сімейним справам при нормах цивільного законодавства у спадкових правовідносинах

Якщо Ви не знаєте, який краще вибрати спосіб вирішення справи при нормах цивільного законодавства у спадкових правовідносинах, то слід звернутися до юристів, які спеціалізуються на справах в сфері сімейного права.

Адвокат по сімейним справам допоможе швидко і якісно вирішити справу про норми цивільного законодавства у спадкових правовідносинах на Вашу користь!

Чим може допомогти сімейний юрист:

  • вибрати правильну тактику вирішення Вашого питання;
  • швидко зібрати необхідний пакет документів;
  • супроводити Вас в суді або вирішити справу без Вашої присутності;
  • досягти бажаного результату за короткий термін.
Не витрачайте свій час і сили на самостійне вирішення питання про норми цивільного законодавства у спадкових правовідносинах! Хороший адвокат допоможе знайти оптимальний вихід з Вашої ситуації!

Для того щоб отримати консультацію нашого сімейного адвоката достатньо зателефонувати або написати нам в будь-який месенджер (Viber, WhatSapp, Telegram).

Не затягуйте з питанням про норми цивільного законодавства у спадкових правовідносинах, телефонуйте нашим адвокатам в сфері сімейного права.

Насчастіші питання адвокату

На яких підставах виникає право приватної власності на земельні ділянки?
Що відбувається зі спадщиною, яка була визнана судом відумерлою?
Чи потрібно особиста присутність Клієнта в суді?
Де знаходиться Ваш офіс і як Ви працюєте?

Ставте лайк, якщо Вам сподобалася наша стаття “Норми цивільного законодавства у спадкових правовідносинах”, а ми спробуємо оперативно розміщувати зміни в сфері законодавства України і актуальну інформацію про рішення справ у сфері сімейного права на нашому сайті advokat-zaporozhye.com.

Корисні матеріали сайту advokat-zaporozhye.com:

  1. Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини;
  2. Відмова від прийняття спадщини;
  3. Спадкова трансмісія та спадкування;
  4. Відумерлість спадщини;
  5. Поділ та перерозподіл спадщини;
  6. Відповідальність за боргами спадкодавця;
  7. Охорона та управління спадщиною;
  8. Оформлення спадкових прав;
  9. Спадковий договір;
  10. Сторони спадкового договору.
advokat-zaporozhye.com

ГУГЛ

спадкування за законом

спадкове право це

спадкування це

спадкування за заповітом

спадкування за законом – це

спадкодавець це

закон про спадщину з 1 березня 2021

підстави спадкування

ЯНДЕКС

загальні положення спадкового права

законодавство про спадщину

відкриття спадщини

спадкова трансмісія

спадок через півроку

1261 1265 цивільного кодексу

вступ в спадок за правом представлення

автоматичне успадкування

Оцените статью
АДВОКАТ
Норми цивільного законодавства у спадкових правовідносинах
Адвокат по кримінальним справам Запоріжжя
Адвокат по кримінальним справам Запоріжжя