- Відумерлість спадщини
- Адвокат по сімейним справам
- Розпорядження відумерлим майном
- Визнання спадщини відумерлою
- Строк для прийняття спадщини
- Права та обов’язки спадкодавця
- Охорона спадкового майна
- Відмова у прийнятті заяви про визнання спадщини відумерлою
- Консультація адвоката по сімейним справам при відумерлості спадщини
- Найчастіші питання адвокату
Відумерлість спадщини
Відумерлість спадщини означає, що на спадкове майно, яке залишилося після смерті спадкодавця ніхто з його спадкоємців не претендує з будь-яких причин, зокрема це:
- відсутність спадкоємців за заповітом і за законом;
- усі спадкоємці, як за законом, так і за заповітом відмовилися від прийняття спадщини або не встигли прийняти її, або усі спадкоємці усунені від спадщини.
Відповідні органи місцевого самоврядування зобов’язані виявляти таке майно своєчасно та звертатися до суду з метою визнання такого майна відумерлим у судовому порядку.
Суд визнає таке майно відумерлим за заявою органу місцевого самоврядування, що претендує на таке майно.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Законодавець дає час спадкоємцям померлого, якщо вони не встигли подати заяву про прийняття спадщини або пропустили строк для прийняття спадщини, здійснити свої права на спадщину.
Адвокат по сімейним справам
На нашому сайті advokat-zaporozhye.com Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.
Розпорядження відумерлим майном
Якщо таке судове рішення постановлено та майно визнано відумерлим, право розпорядження таким майном перейде до органів місцевого самоврядування, які можуть користуватися ним або розпоряджатися.
Розпорядження відумерлим майном провадиться через аукціони, на якому таке майно продається, а гроші переходять до бюджету органів місцевого самоврядування.
Частина 1 ст. 1277 ЦК України визначає долю спадщини, яка внаслідок дії якихось об’єктивних чи суб’єктивних чинників не переходить до жодного із спадкоємців.
Згідно з раніше чинним законодавством (ст. 555 ЦК УРСР 1963 р.) спадкове майно у таких випадках переходило до держави.
Однак ЦК України можливості переходу відумерлого майна до держави не передбачає.
Визнання спадщини відумерлою
Натомість, ст. 1277 ЦК України встановлює, що у згаданих вище випадках суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Варто звернути увагу на те, що визнання спадщини відумерлою відбувається не автоматично за наявності вказаних обставин, а лише за наявності рішення суду.
Але рішення про визнання спадщини відумерлою суд приймає не з власної ініціативи, а за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (ст. 1221 ЦК України).
Таким чином, встановлені певні процесуальні гарантії, спрямовані на захист прав осіб, котрі можуть претендувати у таких випадках на спадкове майно.
Строк для прийняття спадщини
Загальний строк для прийняття спадщини складає шість місяців (ст. 1270 ЦК України).
На відміну від цього, ч. 2 ст. 1277 ЦК України передбачає, що заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Таким чином, встановлено «подвійний» строк для прийняття спадщини: шість місяців на з’ясування питання, чи буде прийнята спадщина спадкоємцями за заповітом або за законом і ще шість місяців для з’ясування питання, чи є претензії на спадкове майно з боку інших осіб (співвласників, кредиторів тощо).
Спадщина, яка визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Оскільки спадщина може бути визнана судом відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1277 ЦК України), виникає питання про долю спадщини, відносно якої така заява не подана (наприклад, внаслідок недбалості працівників органу місцевого самоврядування).
Права та обов’язки спадкодавця
Зі змісту та сенсу ст. 1277 ЦК України слідує, що подача такої заяви є не правом, а обов’язком органу місцевого самоврядування. Отже, зазначений орган не має права ухилитися від подачі заяви до суду.
Виконання цього обов’язку забезпечується правилами ст. 14 ЦК України, а також нормами, які регулюють відносини місцевого самоврядування.
До територіальної громади, яка стала власником відумерлого майна, переходять як права, так і обов’язки спадкодавця.
Зокрема, на громаду покладаються обов’язки:
- відшкодування майнової шкоди (збитків), завданих спадкодавцем;
- відшкодування моральної шкоди, завданої спадкодавцем, яке було присуджено судом зі спадкодавця за його життя;
- сплати штраф, яка була присуджена судом кредиторові зі спадкодавця за життя спадкодавця.
Охорона спадкового майна
Спадщина, не прийнята спадкоємцями, охороняється до визнання її відумерлою нотаріусом за місцем відкриття спадщини, а в населених пунктах, де немає нотаріуса, відповідними органами місцевого самоврядування.
Охорона спадкового майна триває від моменту, коли стало відомо про відсутність спадкоємців, неприйняття ними спадщини або усунення від спадщини, і до визнання спадщини відумерлою та переходу її у власність органів місцевого самоврядування (ст. 1283 ЦК України).
У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Частина 2 ст. 1277 ЦК України передбачає, що заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Відмова у прийнятті заяви про визнання спадщини відумерлою
Суд відповідно до ст. 276 ЦК України відмовляє у прийнятті заяви про визнання спадщини відумерлою, якщо орган місцевого самоврядування подасть заяву до закінчення одного року з часу викриття спадщини.
Взагалі то ст. 1277 ЦК України встановлює, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов’язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою, що тягне за собою перехід права власності на спадкове майно на ім’я відповідної територіальної громади.
В такому випадку підставою для реєстрації переходу права власності на ім’я територіальної громади буде рішення суду, що набрало законної сили.
Таким чином, отримання права власності на відумерлу спадщину відбувається поза процедурою спадкування за законом чи за заповітом.
Консультація адвоката по сімейним справам при відумерлості спадщини
Якщо Ви не знаєте, який краще вибрати спосіб вирішення справи при відумерлості спадщини, то слід звернутися до юристів, які спеціалізуються на справах у сфері сімейного права.
Адвокат по сімейним справам допоможе швидко і якісно вирішити справу про відумерлість спадщини на Вашу користь!
Чим може допомогти сімейний юрист:
- вибрати правильну тактику розв’язання Вашого питання;
- швидко зібрати необхідний пакет документів;
- супроводити Вас в суді або вирішити справу без Вашої присутності;
- досягти бажаного результату за короткий термін.
Для того, щоб отримати консультацію нашого сімейного адвоката достатньо зателефонувати або написати нам в будь-який месенджер (Viber, WhatSapp, Telegram).
Не затягуйте з питанням про відумерлість спадщини, телефонуйте нашим адвокатам в сфері сімейного права.
Найчастіші питання адвокату
Ставте лайк, якщо Вам сподобалася наша стаття “Відумерлість спадщини”, а ми спробуємо оперативно розміщувати зміни у сфері законодавства України й актуальну інформацію про рішення справ у сфері сімейного права на нашому сайті advokat-zaporozhye.com.
Корисні матеріали сайту advokat-zaporozhye.com:
- Поділ та перерозподіл спадщини;
- Відповідальність за боргами спадкодавця;
- Охорона та управління спадщиною;
- Оформлення спадкових прав;
- Спадковий договір;
- Сторони спадкового договору;
- Зміст спадкового договору;
- Зміна і припинення спадкового договору;
- Підвідомчість і підсудність сімейних спорів;
- Підвідомчість і підсудність спорів спадкових правовідносин.