- Поняття аліментів, аліментних правовідносин та особливості аліментних зобов’язань
- Адвокат по сімейним справам
- Визначення терміну “аліменти”
- Ознаки аліментних правовідносин
- Структура аліментних правовідносин
- Участники аліментних відносин
- Аліментна правоздатність
- Визначення аліментної дієздатності
- Сімейна деліктоздатність
- Відповідальність за несплату аліментів
- Форми утримання
- Аліментний обов’язок
- Консультація адвоката по сімейним справам відносно поняття аліментів
- Часті запитання сімейному адвокату та відповіді на них
Поняття аліментів, аліментних правовідносин та особливості аліментних зобов’язань
Згідно зі ст. 51 Конституції України сім’я, дитинство, материнство та батьківство охороняються державою. На конституційному рівні знайшов також, закріплення обов’язок батьків по утриманню неповнолітніх дітей, що підкреслює важливість цих відносин
У Концепції державної сімейної політики, затвердженої Постановою Верховної Ради України від 17 вересня 1999 р зазначається, що сім’я є інтегральним показником суспільного розвитку який відображає моральний стан суспільства і є могутнім фактором демографічного потенціалу.
Сім’я у всіх країнах та народів є основним осередком суспільства. Життя довело безглуздість тверджень комуністичних ідеологів про відмирання сім’ї як соціального інституту та аліментних відносин.
У сучасному громадянському суспільстві сім’я виконує цілий ряд функцій, однією з них є функція добування засобів існування для членів сім’ї.
Пов’язані з виконанням цієї функції аліментні відносини мають важливий характер на сучасному етапі соціально-економічного розвитку, особливо це стосується утримання батьками своїх неповнолітніх дітей.
Незалежно від рівня державної соціальної допомоги сім’ї, зберігає своє значення індивідуальний фактор матеріального забезпечення членів сім’ї, до того ж за складної соціально-економічної ситуації держава не в змозі забезпечити всім громадянам високий рівень життя за рахунок соціальної допомоги.
Як зазначається у Концепції державної сімейної політики, перехід до ринкових економічних відносин змінив співвідношення джерел забезпечення сім’ї і сьогодні відповідальність за утримання і виховання дітей покладена на батьків значно більшою мірою, ніж на державу.
Адвокат по сімейним справам
На нашому сайті advokat-zaporozhye.com Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.
Визначення терміну “аліменти”
Взагалі, слово «аліменти» походить від латинського «alimentim»- годування, утримання.
У юридичній літературі досить часто можна зустріти слово «аліментування», що вживається у значенні слова «утримання».
Але не всі погоджуються з цією точкою зору.
Погляди на природу аліментів неодноразово змінювались.
У 20-ті роки існувала точка зору, що аліменти являються «сурогатом соціального забезпечення» та що розвиток системи соціального забезпечення призведе до відмирання аліментних зобов’язань.
У подальшому ця теорія була спростована.
Хибність цієї теорії нами вважається очевидною, адже не дивлячись на те, що і система соціального забезпечення, і аліментні зобов’язання спрямовані на надання матеріальної допомоги тим, хто її потребує (недієздатним, малозабезпеченим і т.д.), у цих відносин абсолютно різні як підстави виникнення, так і мета, на яку вони спрямовані.
Розглядаючи позицію СК України, слід твердо зазначити позицію законодавця щодо синонімічності понять «утримання» та «аліментів».
Взявши до уваги, наприклад, ч. 1 ст. 77 СК України, бачимо: «Утримання одному з подружжя надається другим із подружжя у натуральній або грошовій формі за їхньою згодою».
Ч. 2 тієї ж статті наголошує, що аліменти присуджуються одному з подружжя, як правило, у грошовій формі.
Слід підкреслити, що стаття не виключає надання аліментів у натуральній формі, що прирівнює поняття «аліменти» та «утримання».
Однак загалом поняття «утримання» ширше за поняття «аліменти».
Для сімейних правовідносин характерним є принцип взаємної моральної та матеріальної підтримки. Це одна з визначних рис сім’ї.
Можливо скласти таке визначення аліментних правовідносин: аліментні правовідносини-це сімейні матеріальні відносини, в яких одна сторона зобов’язана в силу вказівки на те закону за наявності відповідних умов утримувати іншу сторону, а остання вправі вимагати виконання даного обов’язку.
Ознаки аліментних правовідносин
Для всебічності розгляду поняття аліментних правовідносин заслуговують уваги ті особливості, що доповнюють ознаки аліментних правовідносин як правовідносин сімейних.
Аліментні правовідносини:
- складаються з приводу матеріального блага – забезпечення, що може здійснюватися у натуральній чи грошовій формі;
- регулюються за допомогою як імперативного методу так і диспозитивного (сторони можуть договором між собою врегулювати права та обов’язки, в чому проявляється диспозитивність);
- мають відносний характер (адже суб’єктний склад у них завжди конкретизовано, вони є особистими – не передаються, не відчужуються, не допускають зарахування аліментних вимог за рахунок інших зустрічних вимог);
- мають безвідплатний характер (тобто надання утримання не створює для особи, що отримує аліменти, ніякого обов ‘язку щодо аліментозобов’язаної особи).
- мають триваючий характер (незалежно від того, який період пройшов з моменту виникнення права на утримання уповноважена особа має право вимагати аліменти)
У працях багатьох науковців взагалі не фігурує поняття аліментних правовідносин – вони заміняють його поняттям аліментного зобов язання. Ст. 509 Цивільного кодексу України визначає загальне поняття зобов’язання – це правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку.
Аліментне зобов’язання – це не тільки обов’язок однієї сторони. Це, насамперед, правовідношення, в якому обов’язку однієї сторони кореспондує відповідне право іншої.
На іншу думку аліментне зобов’язання – це встановлений законом обов’язок певних членів сім’ї утримувати інших, що мають у цьому потребу, членів сім’ї.
На наш погляд, аліментне зобов’язання виникає і існує безвідносно до того, порушені сімейні зв’язки чи ні, а також і від того, чи виконуються зобов’язання добровільно.
Структура аліментних правовідносин
Розглянувши поняття аліментного правовідношення (зобов’язання) у сімейному праві, слід приділити увагу його структурним елементам.
Як у кожних правовідносинах, так і в аліментних, їхня структура складається з трьох елементів:
- суб’єкт аліментних правовідносин;
- об’єкт аліментних правовідносин;
- зміст, що в свою чергу поділений на суб’єктивне право та юридичний обов’язок.
Жодна із сімей не може бути вільною від внутрішніх обов язків, у тому числі юридичних.
У Кодексі про Шлюб та сім’ю 1969 р. це підтверджувалося насамперед положенням, що містилося у ст. 32: «Подружжя повинно матеріально підтримувати один одного».
Участники аліментних відносин
А у статті 58 цього ж Кодексу, яка мала назву «Взаємність обов’язків батьків і дітей», було записано про те, що «батьки та діти зобов’язані подавати взаємну моральну підтримку і матеріальну допомогу».
У ст. 2 СК України чітко вказуються учасники сімейних відносин, які регулює цей нормативний акт.
СК регулюються майнові (у тому числі аліментні) відносини між подружжям, батьками і дітьми, усиновлювачами та усиновленими, матерями та батьками дітей, відносини між бабою, дідом, прабабою, прадідом та внуками правнуками, рідними братами та сестрами, мачухою, вітчимом та падчеркою, пасинком та іншими членами сім’ї, визначеними у ньому.
З двох вищенаведених статей постає питання, які особи відносяться до «інших членів сім’ї»?
Вивчаючи сімейне законодавство можна дійти висновку, що глава 22 СК України визначає такими особами саме мачуху, вітчима, падчерку та пасинка, а також фактичного вихователя та вихованця.
З положень вищезазначеного акту також слід виокремити до інших членів сім’ї чоловіка та жінку що проживають однією сім’єю без реєстрації шлюбу, осіб, пов’язаних відносинами опіки та піклування.
Але чи є усі суб’єкти аліментних правовідносин членами сім’ї? Певно що ні.
Адже як, наприклад, подружжя може стати «колишніми членами сім’ї» (за загальним правилом при розлученні вони не втрачають права на утримання від один одного), так і родичі взагалі можуть ніколи в житті і не входити до складу сім’ї, однією з ознак якої є спільність проживання та ведення побуту.
Проте це не виключає їхню можливість входити до складу цього осередка суспільства. Закон пов’язує виникнення аліментних зобов’язань не з членством у сім’ї, а із знаходженням у шлюбі, певним ступенем спорідненості та свояцтва.
Свояцтво – це відносини між родичем одного із подружжя і другого із подружжя, а також між родичами кожного із подружжя (це відносини, наприклад, між вітчимом і пасинком, мачухою і падчеркою).
Свояцтво не ґрунтується ані на походженні, ані на кровному спорідненні.
Необхідною умовою участі особи в аліментних правовідносинах є наявність у неї правосуб’єктності, тобто соціально-правової можливості (здатності) бути учасником сімейних, в особливості, аліментних відносин.
Аліментна правоздатність
Аліментна правоздатність вужча за правоздатність сімейну.
Це – здатність мати майнові права та обов’язки, що передбачені законодавством.
Прийнято вважати, що сімейна правоздатність, хоча і виникає з моменту народження, з роками розширюється з настанням передбаченого в законі віку.
Це стосується і аліментних правовідносин.
Аліментна правоздатність залежить від особи, якої вона стосується. Наприклад, аліментна правоздатність одного з подружжя може набуватись тільки після 18 років (як виключення – з 14 років за визначених у ЦК України норм в порядку емансипації) – вона набувається разом зі здатністю на укладення шлюбу.
Але аліментна правоздатність дитини щодо батьків набувається саме з моменту народження.
Визначення аліментної дієздатності
Щодо аліментної дієздатності – здатності здійснювати свої права та обов’язки, – можна підкреслити, що її наявність не є обов’язковою умовою в аліментних правовідносинах.
На прикладі відносин між неповнолітньою дитиною і батьками бачимо, що один із суб’єктів – дитина – завжди є частково або неповністю дієздатною, але його недієздатність завжди має доповнюватись діями законних представників.
По аналогії з цивільним правом, ми вважаємо, слід вирізняти також неповну аліментну дієздатність, коли, наприклад, дитина після досягнення нею 14-річного віку бере участь у укладенні договору про припинення права на аліменти у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо).
Сімейна деліктоздатність
Аліментна деліктоздатність є самостійним елементом аліментної правосуб’єктності.
Це здатність фізичної особи нести відповідальність за вчинене нею правопорушення у сімейних правовідносинах щодо утримання.
Відповідальність за несплату аліментів
Безпосередній зміст сімейної деліктоздатності складають потенційні і реальні можливості особи нести покладені на неї міри відповідальності, передбачені сімейним законодавством.
Якщо застосувати це до аліментних зобов’язань, по-перше, відповідальністю буде примусовий порядок сплати аліментів у чітко встановленому судом розмірі та з чіткою періодичністю.
Певною мірою, на наш погляд, такою відповідальністю буде також сплата у примусовому порядку виконавчого та судового збору.
Але вищезазначене виконання обов’язків буде скоріше не мірою відповідальності, а мірою захисту.
Отже, у правопорушників не буде стимулу виконувати добровільно свої обов’язки, якщо не передбачено ніякої додаткової відповідальності, окрім простого захисту порушеного права.
За невиконання обов’язку щодо сплати аліментів за рішенням суду законом передбачена адміністративна (при накладенні штрафу державним виконавцем у розмірі від 10 до 30 неоподатковуваних доходом мінімумів доходів громадян, та суспільно корисні роботи (ст. 31-1 КпАП України) та кримінальна (ст. ст. 164, 165 КК України) відповідальність.
Коли мова йде про об’єкт саме аліментних правовідносин ним є саме майнове благо (так звана «матеріальна допомога» мовою СК України).
Форми утримання
Сімейний кодекс України виділяє дві форми утримання- натуральна та грошова.
Грошова форма аліментів може мати два свої прояви:
- сплачуватись як частка від заробітку (доходу) суб’єкту правовідносин;
- сплачуватись у твердій грошовій сумі.
Вона може мати характер одноразового або періодичного платежу.
Цікаво, що за рішенням суду аліменти присуджуються, як правило, в грошовій формі (ч. 2 ст. 77 СК України).
Щодо натуральної форми утримання, до неї відносяться усі речі, подільні і неподільні, індивідуально визначені та родові споживні та неспоживні, рухомі та нерухомі, крім грошових коштів що не обмежені, або заборонені в обігу або надання будь-яким чином заборонено законодавством.
За загальним правилом, такими речами є продукти харчування, одяг, речі побутового призначення або житло.
Щодо змісту аліментних правовідносин, їх становлять суб’єктивні аліментні права та суб’єктивні аліментні обов’язки.
Можна припустити, що достатньо традиційний термін «суб єктивне право» вживається, швидше для того, щоб наголосити на відмінності останнього від «об’єктивного права» або «права у об’єктивному сенсі», котре (теж достатньо традиційно) входило до термінологічного інструментарію правознавців, ніж з метою точної характеристики поняття права, що належить певній особі.
У зв’язку з цим можна дійти висновку, що таке акцентування уваги на «суб єктивності» або «об’єктивності» права поступово має втрачати сенс, оскільки вже з самого контексту відповідних відносин цілком зрозуміло, чи йдеться про право окремої особи на певну поведінку, чи про сукупність норм та правил поведінки, що встановлені для певної категорії осіб.
Суб’єктивне аліментне право визначається як міра можливої поведінки уповноваженого суб’єкта, що забезпечується юридичними обов’язками інших учасників аліментних правовідносин і слугує для задоволення його інтересів.
Так, праву одного з подружжя на утримання відповідає обов’язок другого з них виплачувати за наявності умов, передбачених законом.
До суб’єктивного права, як правило, входить три правомочності:
- право вимагати від іншої особи виконання обов’язку;
- право на власну юридично значущу активну поведінку;
- право вимагати захисту – можливість привести в дію апарат примусу щодо зобов’язаної особи.
Аліментний обов’язок
Суб’єктивний аліментний обов’язок – міра належної поведнки аліментозобов’язаної особи.
Юридичний обов’язок також має свою структуру:
- необхідність вчинити певні дії;
- необхідність зазнати негативних наслідків невиконання свого обов’язку;
- необхідність зобов’язаної особи відреагувати на звернені до неї законні вимоги особи, що має відповідне суб’єктивне право.
Аліментний обов’язок по своїй природі є активним – це обов’язок здійснити ті дії, котрі вимагаються від зобов’язаної сторони у правовому відношенні.
Консультація адвоката по сімейним справам відносно поняття аліментів
Якщо Ви не знаєте, який краще вибрати спосіб вирішення справи при понятті аліментів, то слід звернутися до юристів, які спеціалізуються на справах в сфері сімейного права.
Адвокат по сімейним справам допоможе швидко і якісно вирішити справу про поняття аліментів на Вашу користь!
Чим може допомогти сімейний юрист:
- вибрати правильну тактику вирішення Вашого питання;
- швидко зібрати необхідний пакет документів;
- супроводити Вас в суді або вирішити справу без Вашої присутності;
- досягти бажаного результату за короткий термін.
Для того щоб отримати консультацію нашого сімейного адвоката достатньо зателефонувати або написати нам в будь-який месенджер (Viber, WhatSapp, Telegram).
Не затягуйте з питанням про поняття аліментів, телефонуйте нашим адвокатам в сфері сімейного права.
Часті запитання сімейному адвокату та відповіді на них
Ставте лайк, якщо Вам сподобалася наша стаття “Поняття аліментів”, а ми спробуємо оперативно розміщувати зміни в сфері законодавства України і актуальну інформацію про рішення справ у сфері сімейного права на нашому сайті advokat-zaporozhye.com.
Корисні матеріали сайту advokat-zaporozhye.com:
- Аліментні зобов’язання;
- Обов’язок батьків утримувати дитину;
- Адвокат при оформленні договорів про утримання;
- Обов’язок дітей утримувати батьків;
- Права та обов’язки членів сім’ї щодо утримання;
- Аліменти з іноземця.
ГУГЛ
1/3 частина аліментів
аліменти на дитину присуджуються з моменту коли
аліменти цк
аліменти на дітей від різних шлюбів
судовий наказ аліменти
аліменти з пенсії
аліменти на дитину інваліда 2021
аліменти не менше 50 відсотків
ЯНДЕКС
аліменти це
види аліментів
аліменти закон
аліменти розмір
стягнення аліментів
аліменти порядок стягнення
аліменти на батьків
аліменти ск