- Правовідносини батьків та дітей у відношенні майна
- Адвокат по сімейним справам
- Майнові права дітей
- Права батьків та дітей на користування житлом
- Управління майном дітей
- Доходи, одержані від управлінням майном
- Спільне управління майном дитини
- Аліментні правовідносини батьків та дітей
- Консультація адвоката по сімейним справам при майнових правовідносинах батьків та дітей
- Найчастіші питання адвокату
Правовідносини батьків та дітей у відношенні майна
Кожна сім’я має у власності певне майно (зокрема, речі, грошові кошти, нерухомість, транспортні засоби, засоби виробництва, майнові права тощо).
Склад, кількість і вартість такого майна не обмежується чинним законодавством України, крім майна, виключеного з цивільного обігу.
Головним його призначенням є задоволення фізичних, духовних і соціальних потреб сім’ї.
Майнові правовідносини, які можуть виникати між батьками та дітьми поділяють на дві групи:
- відносини батьків і дітей з приводу майна, що перебуває у сфері володіння сім’ї;
- аліментні зобов’язання батьків та дітей.
Батьки та діти, які спільно проживають, можуть бути самостійними власниками майна.
Зазвичай, основним джерелом доходів в сім’ї є майно і праця батьків.
Проте, за ЦК України будь-яке майно, набуте за договором дарування або у спадщину, є особистою власністю обдарованого чи спадкоємця.
Адвокат по сімейним справам
На нашому сайті advokat-zaporozhye.com Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.
Майнові права дітей
Отже, діти незалежно від віку можуть отримати у спадщину чи за договором дарування будь-яке майно, що стане їх власністю, а батьки будуть здійснювати управління цим майном чи володіти в інший спосіб лише як законні представники дитини.
Подарувати майно власній дитині можуть і батьки. З моменту отримання дарунка воно буде вважатись власністю дитини.
Безперечно, що власністю дитини будуть речі, які придбані у власність виключно для задоволення потреб дитини. З самого народження це можуть бути пелюшки чи колиска, а згодом одяг, іграшки, музичні інструменти тощо. На такі речі батьки втрачають право власності з часу передачі дарунка дитині.
Набути право власності на річ дитина може і власними правомірними діями.
Відповідно до ст. 31 ЦК України навіть особа, що не досягла 14 років, має право здійснювати особисті немайнові права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом. Здійснення таких немайнових прав передбачає можливість брати участь у конкурсах, змаганнях, за результатами яких дитина може отримати нагороду, що стане об’єктом її власності.
З 14-річного віку дитина може мати самостійний заробіток і розпоряджатися ним, в тому числі і купувати речі. Не заборонено отримання такою дитиною і інших доходів, в тому числі від участі в господарських товариствах.
Отже, при здійсненні поділу майна подружжя речі, що становлять власність дитини, не включаються у поділ незалежно від того, ким з батьків зроблений дарунок дитині та на яку суму.
Якщо батьки вкладають власні кошти у придбання для дитини майна, зокрема речей особистого вжитку, одягу, іграшок, книг, музичних інструментів батьків і може бути передано дитині у тимчасове або постійне користування.
Так, наприклад, бібліотека, музичні інструменти зазвичай слугують для задоволення потреб всіх членів сім’ї, які користуються ними спільно. Закон зобов’язує батьків передати в користування дитини таке майно.
Потреба у певному майні залежить від віку дитини, її здібностей, стану здоров’я, роду занять.
В будь-якому разі дитина має бути забезпечена майном, необхідним для задоволення мінімальних побутових потреб.
Права батьків та дітей на користування житлом
Права батьків та дітей на користування житлом, яке є власністю когось із них, встановлюються законом.
Оскільки власником жилого будинку або квартири можуть бути як батьки (частіше), так і дитина, то обов’язок з надання в користування житла може бути покладений на них обох.
Право членів сім’ї користуватися житлом власника віднесено до прав користування чужим майном, тобто до обмежених прав на чужі речі.
Надавши право користування житлом члену сім’ї, який проживає з ним, власник тим самим встановлює особистий сервітут.
Безумовно, власник має право розпорядитися власним житлом, продати його, подарувати. Але в таких випадках він повинен забезпечити житлові права дитини.
Вочевидь, порушенням прав буде позбавлення дитини взагалі місця проживання, зменшення її жилої площі нижче санітарного мінімуму. А надання дитині в користування однієї кімнати замість 3, які вона займала раніше, навряд чи можна вважати грубим порушенням її прав.
В будь-якому разі батьки зобов’язані забезпечити своїй дитині належні умови проживання, а дитина не може самостійно розпорядитися без згоди батьків належним їй на праві власності житлом.
Управління майном дітей
Якщо у малолітньої дитини є майно, управління ним здійснюють батьки без спеціального на те уповноваження. Управління майном включає здійснення господарської діяльності з майном дитини, наприклад, переобладнання, ремонт майна, а також вчинення у встановленому законом порядку правочинів з майном дитини: укладення договорів купівлі-продажу, ренти, оренди тощо.
Якщо малолітня дитина може самостійно визначати свої потреби та інтереси, батьки здійснюють управління її майном, враховуючи такі потреби та інтереси. Так, дитина, яка має певні здібності, може визначитись у спрямуванні доходів від власного майна на розвиток цих здібностей.
В законі чітко визначено коло правочинів, які батьки не можуть вчиняти щодо майнових прав дитини без дозволу органу опіки та піклування. До них належить укладення договорів що підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, в тому числі договорів щодо поділу або обміну жилого будинку, квартири; видача письмових зобов’язань від імені дитини; відмова від майнових прав дитини.
Доходи, одержані від управлінням майном
Закон надає право батькам використовувати доходи, одержані від управління майном малолітньої дитини, на утримання інших дітей та на невідкладні потреби сім’ї.
Адже вирішення невідкладних потреб сім’ї також є дією, спрямованою врешті-решт на задоволення інтересів дитини. До таких невідкладних проблем можна віднести забезпечення належного рівня харчування і лікування для кожного члена сім’ї, придбання житла, обладнання його та інші.
Доходами від використання майна можна вважати дивіденди з акцій, орендну плату за майно (жилі та нежилі приміщення, земельні ділянки, майнові та земельні паї), нараховані відсотки на банківські вклади тощо.
Зазначені повноваження батьків стосуються лише доходів від майна малолітньої дитини – такої, якій не виповнилося 14 років. Неповнолітня дитина (від 14 до 18 років), відповідно до ст. 32 ЦК самостійно розпоряджається своїми доходами.
Власником аліментів, які сплачуються на утримання дитини, є той з батьків, на ім’я якого вони виплачуються. Проте аліментні платежі мають цільовий характер, що означає, що витрачатися вони мають лише на потреби дитини. До таких потреб слід віднести харчування, одяг, лікування, забезпечення побутовими умовами навчання і відпочинку.
Якщо дитині виповнилося 14 років, то вона може брати участь у розпорядженні аліментами, зокрема визначати, яку їх частину і на які потреби використати.
Права батьків та дітей на користування помешканням, яке є власністю когось із них, встановлюється ЦК України.
Спільне управління майном дитини
Якщо у малолітньої дитини є майно, батьки управляють ним без спеціального на те повноваження.
При цьому батьки зобов’язані вислухати думку дитини щодо способів управління її майном.
При вчиненні одним з батьків правочинів щодо майна малолітньої дитини вважається, що він діє зі згоди другого з батьків.
Другий з батьків має право звернутися до суду з вимогою про визнання правочину недійсним як укладеного без його згоди, якщо цей правочин виходить за межі дрібного побутового.
Батьки розв’язувати питання про управління майном дитини спільно.
Спори, які виникають між батьками щодо управління майном дитини, можуть вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Після припинення управління батьки зобов’язані повернути дитині майно, яким вони управляли, а також доходи від нього.
Неналежне виконання батьками своїх обов’язків щодо управління майном дитини є підставою для покладення на них обов’язку відшкодувати завдану їй матеріальну шкоду (ст. 177 СК України). Крім того, дохід, одержаний від використання майна малолітньої дитини, батьки мають право використовувати на виховання та утримання інших дітей та на невідкладні потреби сім’ї (ст. 178 СК України).
Неповнолітня дитина розпоряджається доходом від свого майна відповідно до ЦК України.
Аліментні правовідносини батьків та дітей
Що стосується розпорядження аліментами, які сплачуються другим з батьків на утримання дитини, то такі положення закріплені у ст. 179 СК України.
Так, аліменти, одержані на дитину, є власністю того з батьків, на ім’я кого вони виплачуються, і мають використовуватися за призначенням.
Неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, які одержані для її утримання.
В той самий час, у разі смерті того з батьків, з ким проживає дитина, аліменти є власністю дитини.
Крім того, неповнолітня дитина має право на самостійне одержання аліментів та розпорядження ними.
Що стосується аліментів на дітей, над якими встановлюється опіка, то розпорядження ними здійснює опікун.
Консультація адвоката по сімейним справам при майнових правовідносинах батьків та дітей
Якщо Ви не знаєте, який краще вибрати спосіб вирішення справи при майнових правовідносинах батьків та дітей, то слід звернутися до юристів, які спеціалізуються на справах у сфері сімейного права.
Адвокат по сімейним справам допоможе швидко і якісно вирішити справу про майнові правовідносини батьків та дітей на Вашу користь!
Чим може допомогти сімейний юрист:
- вибрати правильну тактику розв’язання Вашого питання;
- швидко зібрати необхідний пакет документів;
- супроводити Вас в суді або вирішити справу без Вашої присутності;
- досягти бажаного результату за короткий термін.
Для того, щоб отримати консультацію нашого сімейного адвоката достатньо зателефонувати або написати нам в будь-який месенджер (Viber, WhatSapp, Telegram).
Не затягуйте з питанням про майнові правовідносини батьків та дітей, телефонуйте нашим адвокатам в сфері сімейного права.
Найчастіші питання адвокату
Ставте лайк, якщо Вам сподобалася наша стаття “Майнові правовідносини батьків та дітей”, а ми спробуємо оперативно розміщувати зміни у сфері законодавства України та актуальну інформацію про рішення справ у сфері сімейного права на нашому сайті advokat-zaporozhye.com.
Корисні матеріали сайту advokat-zaporozhye.com: